Ohřev jídel nejen v mikrovlnné troubě

Ohřev jídel - jak na něj (odkazy na články)


Ohřev bez mikrovlnné trouby


Ohřívání potravin v mikrovlnce má některé zvláštnosti =>>

úryvek z článku

Když se začne vařit voda v hrnci na obyčejných kamnech, pára volně odchází bublinkami v kapalině. V mikrovlnce nemusí být na povrchu nádoby žádné bublinky a voda se může přehřát a náhle vzkypět. Náhlý var může být vyvolán jedinou bublinou nebo vniknutím cizího tělesa, například lžíce. Jsou známy případy, kdy se lidé přehřátou vodou vážně popálili.

    Jinou zvláštností mikrovlnného vaření je různý příjem tepla u některých potravin. Některé potraviny jsou složeny z částí, které se různě rychle ohřívají (například vaječný bílek a žloutek) a v důsledku teplotních rozdílů mohou vybouchnout. K explozi potraviny může dojít, když ohříváme například ořechy či vejce ve skořápkách.

    Dalším rizikem je, že v mikrovlnné troubě závisí rychlost ohřívání na nastavení výkonu trouby a na obsahu vody, hustotě a množství ohřívaných potravin. Mikrovlnná energie neproniká do hloubky a větší kusy potravy se mohou ohřívat nerovnoměrně. V některých částech jídla proto nemusejí být dostatečně zničeny případné nebezpečné mikroorganismy. Pro možnost nerovnoměrného zahřátí je potřeba nechat připravené jídlo ještě několik minut po vypnutí ohřevu stát, aby teplo mohlo proniknout do celého objemu jídla.

    Pokud však jde o kvalitu samotného jídla, například WHO ubezpečuje, že jídlo připravené v mikrovlnné troubě je stejně bezpečné a má stejnou výživnou hodnotu jako jídlo připravené v troubě obyčejné.
    Jan Charvát
   


Používání mikrovlnné trouby - ANO/NE

na přípravu jídel je vykládáno nejednoznačně. Posuďte sami: