Solení, smíšený způsob (DU)

Smíšený způsob solení (též kombinovaný) se užívá v domácích podmínkách.

  1. Lze použít na všechny druhy masa (kýta, plec, bůček, krkovice...). Nepoužívá se na vepřové kolena, jazyky, nožky, ocásky, žebírka,  tam se používá mokrý způsob.
  2. Maso naporcujte na šrůtky o hmotnosti cca 1-2 kg. Když tímto způsobem naložíte velké kusy, například kýtu na šunku, potom použijte nastříkání kýty, resp. míst kolem kosti. Sůl při vtírání do masa špatně proniká právě do míst kolem kostí.
  3. Maso zarajbujeme  - což znamená, že rukama důkladně vetřeme solící směs do masa, do kůže, do veškerých štěrbin. Platí to, že nasolení kolem kostí je zvláště důležité.
    • k praktickému provedení prosolení je možné doporučit, aby se maso rovnoměrně obalilo v soli a přebytečná sůl je ta sůl, kterou lze z masa setřást
  4. Množství solící směsi je 220-300 g na 10 kg masa (záleží na soli, jak intenzivně solí).
    • kdo fandí česneku, tak doporučované množství česneku na 10 kg masa je 100-400 g, Česnek je dobré pomačkat a společně se solí vetřít do masa
  5. Nasolené, počesnekované šrůtky masa naskládáme do čisté nádoby co nejvíce k sobě. Maso zatížíme tak, že na něj dáme čistou desku. Smyslem je vymačkat z masa co nejvíce vzduchu.
  6. Maso uložte na 1-2 dny při teplotě 3-7OC.
  7. Po uvedené době maso přeložíme do převařeného a vychladlého láku (cca 2-4OC), do něhož přidáme šťávu, které maso pustilo. Znovu zatížit a v chladu 3-7OC. Velký důraz opět klademe na to, aby maso bylo celé zatopené a "vyhnali" jste vzduch, bublinky z okolí masa.
  8. Maso 1-2 krát za týden překládáme. Vyjmete je z láku a zase jej do láku vložíte v opačném pořadí. Maso zespodu bude nahoře a opačně. Podle potřeby doléváme čerstvý lák.
  9. A ještě pozor na tzv. zvrhnutí láku. Jestli zaregistrujete jakýkoliv projev tohoto negativního jevu, tak okamžitě lák vyměnit.
Volně převzato z knihy  "Vše o uzení rady, typy, recepty"