Přívlastková vína

Z Wikipedie více>>

Jakostní víno s přívlastkem (neboli přívlastkové víno) je nejvyšší kategorií vín České republiky vyráběných v souladu s aktuálním vinařským zákonem. Mezi základní požadavky výroby patří stanovená cukernatost hroznů, absence dodatečných přísad a použití hroznů maximálně tří různých odrůd. Z veškerého vyrobeného vína v České republice zaujímají přívlastková vína jen kolem 10 %.


V knize "CO NEVÍTE O VÍNĚ" německých autorů H.-G. DÖRR, K. RÖDER a F. JOHN - 133 odpovědí pro milovníky vín

autoři mimo jiné také píší:

"Jakostní vína vyšších jakostních tříd s označují jako jakostní vína s přívlastkem:

  1. KABINETNÍ VÍNA jsou většinou lehká, jemná, s mírným obsahem alkoholu.
  2. POZDNÍ VÝVĚR jsou vína z hroznů později sklízených (sedm dní po vyhlášení normálního termínu sběru). Podstata je jasnější podle názvu užívaného u rumunských vín "sběr v plné zralosti". Vlastnostmi těchto vín jsou plná zralost a přirozený zbytek cukru. Přitom je kladně hodnocen i vliv ušlechtilé plísně (Botrytis) jako vítaného přídavku.
  3. VÝBĚR plně zralých zdravých hroznů nebo i hroznů napadených ušlechtilou plísní. Vznikají tak vína velké plnosti. Tím se dostáváme k vínům, která se podávají jen v malých množstvích jako přivítací pozdrav nebo slavnostní ukončení. Znalec umí rozeznat a ocenit jejich přirozenou sladkost.
  4. BOBULOVÝ VÝVBĚR vzniká selekcí přezrálých bobulí hroznů. Je to výběr přezrálých bobulí, které zaschly a vypadají jako hrozinky. Dá se z nich vylisovat jen málo, ale velmi obsaženého moštu, který dává vznik těžkým vínům s koncentrovanými aromatickými látkami a překvapující sladkostí.
  5. LEDOVÉ VÍNO vzniká sklizní a lisováním hroznů, které zmrzly na keřích a jeho stupeň zralosti odpovídá bobulovým výběrům.