Vytváření jídelního menu
Jak udělat dobré jídelní menu na vaši oslavu (svatbu, narozeniny, školící den...)?
V průběhu sestavování menu je nutné harmonizovat požadavky hostitele, podmínky, za kterých se jídelní menu bude realizovat a logické požadavky na sestavení jídelního menu. Například hostitel bude zajištovat akci pro společnost o 100 lidech a bude chtít pro každého hosta něco speciálního. A při tom se akce má odehrát na špatně vybavené chalupě v lesích a také finanční krytí akce je slabé. To není možné splnit.
Podrobně k jednotlivým oblastem:
1/ Požadavky hostitele
Tvůrce menu musí pozorně naslouchat tomu, co chce hostitel. Mnohé ujasní, když budete vědět, při jaké příležitosti se akce koná. Je to svatba, narozeniny, školení? Jaké jsou u skupiny lidí, která bude menu užívat, zvyklosti. Má mít akce věcný charater nebo má být okázalá. Hostitel se chce předvést. Má tak představy a požadavky týkající se rozsahu a obsahu menu, zda akce bude probíhat v létě na zahradě nebo v zimním období. Začne před obědem nebo v době, kdy už všichni mají být po obědě. Ujasnit si je třeba způsobu obsluhy a délku trvání akce. Hostitel má představy jak má být menu složité, kdy by se co mělo podávat, co by mělo být jako hlavní chod apod. Hostiteli je obvykle také známo, kdo z účastníků akce a kolik lidí může mít specifické požadavky. Lidé mají různé dietní požadavky, někdo nejí některá jídla z jiných důvodů. Velmi špatné by bylo, kdyby byl na hostině někdo, kdo nemůže jíst hlavní chod, protože je "žlučníkář". Dále je třeba vědět počet osob, věk (mladí lidé mají úplně jiný apetit než starší a staří lidé). Hrát roli může i národnost, náboženství.
Než se při tvorbě menu pustíte uzdu své tvořivosti, fantazii, tak si zjistěte, jaký je rozpočet na jídelní menu. Zpravidla hostiteli je jasné, kolik chce dát peněz na jednu osobu.
2/ Podmínky, za kterých se jídelní menu bude realizovat.
Jaké jsou možnosti pro realizaci akce - menu. Kdo bude menu realizovat? Profesionální tým nebo bude zajišťován vlastní péčí rodiny, lidí s firmy pořádající večírek, školení ap.
Je třeba vědět, jaké je materiální vybavení, jak jsou kvalifikovaní lidé, kteří budou menu v praxi zajištovat. Jaké jsou k dispozici prostory apod.
Protože se na tomto blogu věnuji způsobům, postupům zajišťování hostin a stravování při příležitostech konaných spíše v "domácích podmínkách", což znamená, že zátěž je na "neplacených" pracovnících, nebo na akcích, kde je jen mírná podpora osob z vnějšího prostředí, potom je důkladná znalosti podmínek pro práci a zajištění akce, velmi závažná. Pro realizace menu musí být dostačující podmínky. Témě vždy se najde slabé místo, kdy se něco zadrhne, ale většina a základních úkolů musí být precizně zajištěna.
Pro tento účel je dobré mít seznam "věcí", které musí být v každém případě zajištěny.
3/ Logické (gastronomické) požadavky na sestavení jídelního menu.
- pro mladší lidi má menu obsahovat biologicky a energeticky hodnotnější stravu, starší osoby již energetická jídla tolik nepotřebují
- pikantní a výživnější jídla patří spíše pro mužskou část uživatelů menu, ženy mají raději něco jemnějšího a kaloricky méně hodnotného
- polední menu má obsahovat polévku a na rozdíl od večerního menu by mělo být vydatnější
- do menu je vhodné zařadit pokrmy ze sezonních surovin, masa, zeleniny i ovoce
- čím větší společnost, tím méně zvláštností, specialit. Zvládnout velkou rozmanitost u velké společnosti je personálně i organizačně náročné.
- zařaďte do menu nejméně jednu porci čerstvého ovoce nebo zeleniny, popřípadě obojí
- menu jako celek udělejte nápadité, pestré a originální a musí odpovídat charakteru události
-
- opakování surovin v menu není vhodné
- omezujte těžká jídla, příliš tučná a sladká
- hlavní chod udělejte jen jeden, založený na mase a více, nejméně 2 přílohami, teplá a studená (není problém s udržováním přílohy v teple
- hlavní chod plánujte cca na prostředek sestavy menu
- ostatní části menu jsou jen doplňkem hlavního chodu
- rybu jako hlavní chod nedáváme, má malou vydatnost, ale je možné ji použít jako předkrm
- sladké pokrmy (nápoje) nepodáváme před hlavním chodem, ale až po jeho podání
- nestřídejte příliš teploty jídel - zahajte studené, potom teplé (hlavní chod) a zase studené
Zdrojem informací je také Učebnice od autora Gustava Salače, schválená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, také Ministerstvem hospodářských, jako učebnice pro střední školy a střední odborná učiliště.